Hoşgeldiniz  

Günümüzde Gazete ve Dergi nasıl tasarlanır ?

telgrafhaber | 05 Şubat 2019 | Genel


telgrafhaber
bilgi@cahitozbay.com


Yaşamımızda ne yaparsak yapalım,bir plan ,program çerçevesinde hareket ederiz.Sabah kalktığımızda  o gün neler yapacağımızı akşamdan tasarlarız.Günlük yaşamda böyle olduğu gibi oturduğumuz binanın yapılışından tutunda üzerinde oturduğumuz mobilyaların yapımına kadar her şey önceden tasarlanmıştır.Taslağı,planı,projesi yapılmıştır.Gazete ve dergi hazırlamakta da aynı yöntem kullanılır.Elimizdeki haberler okunurluk,reyting değerlerine göre tasarlanır.Çünkü Gazete,Dergi gibi basılı eserler okunmadan önce okuru çekmek için  görülürler yani görsellik çok önemlidir.Gazetecilik,dergicilik haber malzemesi olarak sayılan bilgilerin toplanmasını,yazılmasını,düzenlenmesini,tasarımlanmasını  ve basılarak dağıtılmasını içeren bir işlem bütünüdür.

 Günümüzde Gazetecilik, Dergicilik Nasıl Yapılıyor ?

Sayın yerel basının yazı işleri müdürleri, sayfa sorumluları ,bu güzide gazetelerinizi,dergilerinizi ne büyük emek harcayarak ve maddi fedakarlıklarla ayakta tuttuğunuzu çok iyi biliyoruz.Ancak bu harcanan paralar karşılığında Gazete ve Dergilerimiz profesyonel çizgilerden çok uzak neden gazeteniz,derginiz yan yana getirildiği zaman görsel olarak profesyonel yayınlar gibi olmasın?bu kaliteli görsellik,ciddiyet reklam almanızı da kolaylaştıracak.

UZUN ZAMANDAN beri yerel gazeteleri inceliyorum. Bu Boş alan bırakma,sayfalara nefes aldırma adına öyle gereksiz uygulamalar yapılıyor ki gelin sayfaları tasarlamayı birlikte öğrenelim. Baskıdan gelen gazetenizi,derginizi gururla seyretmek ve seyrettirmek istemez misiniz?bu heyecanı biz çok iyi biliriz.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

GSM : 0553 821 45 35

E-posta : cahitozbay1@hotmail.com

E-posta : cahitozbay1@hotmail.com

Reklamı Gizle
Reklamı Gizle