Hoşgeldiniz  

Dalmaçya kıyılarının görülmeye değer en güzel şehirlerinden birisi: Dubrovnik

telgrafhaber | 06 Şubat 2019 | Genel


telgrafhaber
bilgi@cahitozbay.com

Dubrovnik gezinize Cavtat’ı ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Cavtat, M.Ö. 6. yüzyılda Epidaurus adı ile kurulmuştur ve Roma egemenliğine girdiğinde şehrin adı Epidaurum olarak değiştirilmiştir. Latincede eski şehir anlamına gelmektedir.

Cavtat, Dubrovnik’in yirmi kilometre güneydoğusunda yer alır ve çok hoş bir sahil kasabasıdır. Buradaki sahil boyunca kordonda dizilmiş olan cafe ve restoranlarda yemek molası verebilirsiniz.

Dubrovnik eski şehir meydanı ise UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış durumdadır. Burada görkemli kuleler ve surların yanı sıra Francis Manastırı, Rector Sarayı, Onofrio Çeşmesi ve Orlando Heykeli gibi önemli yapıları görmeniz mümkündür.

Poçitel, yine Dubrovnik geziniz boyunca uğrayabileceğiniz bölgelerden biridir. Burası Türk köyü olarak bilinir ve tarih boyunca korunarak günümüze kadar gelmiştir. Bu köyde 16. yüzyılda Osmanlı tarafından yapılmış binaları bir arada görebilirsiniz.

Daha sonra Mostar’a uğrayabilirsiniz. Burada Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen köprü bulunmaktadır. Mostar Köprüsü adındaki bu köprü Osmanlı mimarisinin bir şaheseridir.

Korçula-Ston gezisi yapabilirsiniz. Buraya otobüs ve tekne ile ulaşabilirsiniz. Yolculuğunuz sırasında öncelikle sahil yolunu takip ederek zeytinyağı ve şarapları ile ünlü Trsteno’dan geçeceksiniz. Üzüm bağları arasında ilerleyerek Peljeşac yarımadasına doğru devam ederseniz Orebiç’ten tekneye binebilirsiniz.

Korçula çok iyi korunmuş bir Ortaçağ kasabası olmasının yanı sıra, aynı zamanda Marco Polo’nun doğum yeri ve yaşadığı yerdir. Burada St.Mark Katedrali, kıyı kapısı Revelin ve eski şehir surlarını görebilirsiniz.

Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun surları olan Ston burada yer almaktadır.

Dubrovnikle özdeşleşmiş olan Dubrovnik Üç Adalar yine Dubrovnik’e gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Koloçep Adası, Şipan Adası ve Lopud Adası’ndan meydana gelir bu bölge.

Koloçep Adası, Dubrovnik’in tatil beldesi, palmiye ağaçları ve büyüleyici doğası ile ünlüdür.

Şipan Adası’ndaki Sudurad kasabasına doğru yol alacak olursanız Skocibuh ailesine ait 16. yüzyıldan kalma kale, şehir kalesi ve surları görebilmeniz mümkün.

Lopud Adası ise “Barış Adası” olarak da bilinmektedir. Burada denizin rengi adeta turkuazdı. Kumsalı ve muhteşem doğasıyla Dubrovnik’in en sakin yerlerindendir.

Dubrovnik ya da eski adıylaRagusa, Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi sahilinde bulunan, Orta Çağdan kalma tarihi eserleri ile ünlü şehri.

Şehrin nüfusu 49.000’dir. Hırvatistan ‘ın 1991’de Yugoslavya’dan ayrılışı sırasında çıkan iç savaşta, Sırpsaldırıları nedeniyle şehirdeki tarihi eserler önemli ölçüde zarar gördü.UNESCO’nun başlattığı restorasyon çalışmaları ile de 2005 yılı itibariyle şehir eski görünümünü büyük ölçüde kazandı. Plaj ve botanik bahçeleriyle ünlü Lokrum adası, şehri çevreleyen surlar ve Dubrovnik katedrali ile ünlüdür.

Dubrovnik’e Türk kaynaklarında da eski adıyla (Ragusa) rastlanmaktadır. Bu kentte kurulu şehir-devleti Ragusa Cumhuriyeti’ne I. Murat döneminde 1365 yılında ayrıcalık tanınmış, buna karşılık bu küçük devlet Osmanlı himayesine alınmış ve yıllık vergiye tâbi tutulmuştu.Napoleon Bonaparte dönemindeki savaşlar sırasında 1808 yılında şehre giren Fransız ordusu devlete de son vermiş ve şehri Fransa’ya bağlamış, 1815 yılında düzenlenen Viyana Kongresi ise şehri Avusturya yönetimine vermişti. Bu şekilde şehir üzerindeki 443 yıllık Osmanlı egemenliği de sona ermiştir.

Dubrovnik’te turizmin 19.yüzyılda yapılan Opatija Grand Hotel (1890) ve Dubrovnik Hotel Imperial (1897) lüks otellerinin açılmasıyla başladığını söyleyebiliriz. CNNGo göre, Dubrovnik dünyanın en iyi 10 ortaçağ duvarlı şehirler arasındadır. Dubrovnik 1971 yılında savaştan korunmak için askerden arındırılmış bölge ilan edilmiş (demilitarize) ve 1991 yılında Yugoslavya’nın dağılmasıyla Sırp güçler tarafından kuşatılmış ve bombardıma tutularak büyük hasar almıştır.

Şehrin Adı

Hırvatça’da şehir dubrovnik; İtalyanca’da Ragusa; Latince’de Ragisium; Raugia (Ραυγια) veya Ragousa (Ραγουσα) anlamlarına gelmektedir.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

GSM : 0553 821 45 35

E-posta : cahitozbay1@hotmail.com

E-posta : cahitozbay1@hotmail.com

Reklamı Gizle
Reklamı Gizle