Telgraf Haber
» 
USTA GAZETECİ, CAHiT ÖZBAY ILE OYUNCAK MÜZESİNDE
a aa
Tarih : 06 Şubat 2014 23:49
USTA GAZETECİ, CAHiT ÖZBAY ILE OYUNCAK MÜZESİNDE
" Gazetecilik benim için tutkudur."
USTA GAZETECİ, CAHiT ÖZBAY ILE OYUNCAK MÜZESİNDE
reklam
reklam
Telgrafhaber gazetesi imtiyaz sahibi Sayın Cahit Özbay ile çocukluğu, gazeteciliğe nasıl başladığı, internet gazeteciliği, kendi gazetesini İnternet’e taşıma nedenleri ve yeni kitabı hakkında konustuk. Marmara Üniversitesi  İletisim Fakültesi’ni başarılı bir öğrenim hayatının ardından bitirerek gazeteciliğe, baslayan,  “Cahit Özbay”Basın camiasında saygın bir yer edinmis, usta gazetecilerimizden biri..  Uzun yıllar bir çok büyük gazetede yazı isleri Müdürlüğü’de yapan Özbay, 25. yılında gazetesinin yayınını internet ortamında sürdürme kararı alarak, 01.01.2014 itibari ile de internet yayıncılığına başladı.
Sn. Cahit Özbay 7 kuşaktır İstanbul’lu bir ailenin, hiçde uslu sayılmayacak, küçük oğlu. Okul hayatının başarılı bir şekilde sürdürürken, hobilerinden de hiç kopmamış. Öğrencilik yıllarında ilgi alanlarından biri   olan müziği de, dersleriyle birlikte  başarılı bir şekilde yürütmüş olan Cahit Özbay’ın ilerleyen yıl larda da müzik en büyük tutkusu olmuş.  Ve kendi adına kurduğu amatör bir müzik topluluğu ile de çalışmalarına devam etmiş.Bir İtalyan orkestrası olan İtalio Rolini de çalmaya başlamış. “O sırada bir gazete bana müzik  konusunda yazmamı teklif etti bende kabul ettim.  Sonra Türkiye’ye konser vermek için ilk defa Tom Jones geldi.  Ben de ilk röportajımı onunla yaptım. Ve bu mesleği çok sevdim. O zaman lise son sınıftaydım. Ondan sonrada iletişim fakültesine kayıt yaptırdım.”
“Gazetecilik serüvenim işte böyle başladı. Gazetecilik okulları ülkemizde geç açıldığı için biz ilk üniversite mezunu gazetecilerden olduk. Gazetecilerin çoğu alaylıdır.”
Gazeteciliğe, Son Saat gazetesinde çalışarak ilk adımı atmış. Bu onun profesyonel olarak çalıştığı ilk gazete, yazı işleri müdürlüğü de yapmış burada. Son Saat gazetesi adeta gazeteciliğin okulu imiş o yıllarda. Çok ünlü gazetecilerin ilk basamağı olmuş. Sonra çeşitli günlük gazetelerde 18 yıl yazı işleri müdürlüğü yapmış ve çok başarılı olmuş.
” İşimi her zaman çok severek yaptım. Başarının sırrı çok çalışmak ve sevmekten geçiyor.”  diyor Sn. Özbay. “Gazeteciliğin en zor tarafının çok yoğun tempo ile devamlı haber peşinde koşuşturmak, çalışma saatlerinin belli olmamasıdır. Benim gibi bu işi çok severseniz, bu zorluklar sizi yıldırmaz. Benim için gazetecilik bir tutkudur. Profesyonel haberciliği bıraktıktan sonra, bu tutku nedeniyle Telgrafhaber’i kurdum.”
Tarafsız olmayı nasıl başardığı konusunu “Gazeteci için tarafsız olmak zor değildir. Çünkü gazeteci tarafsız olmak zorundadır. Her gazetecinin kendine göre bir görüşü vardır. Önemli olan bunu aktarmamak, yansıtmamaktır. Etik davranmaktır. Saygın bir gazeteci bunlara önem vermelidir.”diye açıklıyor Sn.Özbay. Profesyonel gazeteciliği bırakma nedenini ise şöyle özetliyor; ” Çok düşündüm bırakıp, bırakmamayı. Ama zirvede iken bırakıp, birikimlerimi öğrencilerime aktarmak istedim. Gazeteciliğin insana kattığı çok şey var; Insan tanıma, insan ilişkileri, hızlı karar alma yeteneği, hızlı hareket edebilme gibi getirileri var. Bunları da öğrencilerime aktarıyorum. Götürdüğü şeyler de var. Mesela, kendinize, hobilerinize zaman ayırmanız bir hayli zor oluyor. Buna da hazırlıklı olmalısınız,eğer  bu işe gönül verdiyseniz.”Telgrafhaber’in internet yayınına geçmesi ile ilgili olarak anlattıklarına gelince; “Telgrafhaber 1986 da yazılı basın hayatına başladı. İnternet gazetesi olarak ise 01.01.2014 tarihinde yayına başladı. Genelde bölgesel dergi ve gazeteler bizim ülkemizde ortalama 5000-10000 arası tiraj yaparlar. Fakat İnternet’e gelince böyle bir olay söz konusu değil. Güzel bir çalışma ile geniş kitlelere ulaşma şansınız var. Ayrıca yaptığınız haberlerin dünyanın her yerinden izlenmesi mümkün. Çeviri programları ile de Türkçe bir yazının her dile anında çevrilmesi mümkün. Internet gazetemiz çok yeni ve bizim çocuğumuz gibi. Çok gelişecek, büyüyecek.”
Telgrafhaber’in hedefini ise;” ciddi ve tarafsız bir haber sitesi olmak. internet gazeteciliği alanında ilk 3’e girmek”olarak açıklıyor. Sözlerine çok önemli bir nokta ile devam ediyor;
İnsanları üzmeden, kırmadan, tarafsız, dürüst haber yapmak çok önemli. Hayat şartlarından bunalmış insanlar, akşam eve gelip, bir haber sitesine girdiklerinde, moralleri  bozulmadan habere ulaşmalı. Doğru habere. Biz bunu yapmak istiyoruz. Hedef kitlemiz Vatan’ını, Millet’ini seven, dürüst insanlardır. Kısacası halkımızdır.” image
Cahit Özbay’ın basın dünyası ile ilgili iki kitabı var. Birincisi “Haberden yayına gazetecilik” Ilk kitap iletişim fakülteleri ortak platformunda kaynak kitap olarak gösterilmiş. Türkiye’nin ilk uygulamalı gazetecilik meslek kitabı. Aynı zaman da sayfa tasarımı bilgilerini de içeriyor. Bir çok üniversitede de okutuluyor.”
İkincisi ise 14.01.2014 tarihinde piyasaya çıkan “Dünyada ve Osmanlı’da basının tarihsel gelişimi” isimli kitabı Sn.Özbay’ın. “Bu kitap daha evvel yayınlanmış olan basın yayın tarihi kitaplarının çok daha geliştirilmiş halidir. Ve de tarihi anlatırken toplumların, basının yaşadığımız  bu uzun süreçte nasıl etkilendiğini de ele almaktadır. Bu kitabın iki özelliği var. Birincisi, iletişim ve halkla ilişkiler öğrencileri için iyi bir kaynak, ikincisi ise dünyada ve ülkemizde basının gelişmesini takip etmek isteyen insanlara da genel bir bilgi hazinesi armağan etmektir.”Yeni kitabıyla ilgili imza günleri, kitapla ilgili tanıtım konuşmaları ve süregelen seminer, söyleşi programlarının yoğunluğu arasında bize zaman ayıran Sn. Cahit Özbay’a teşekkür ediyoruz.Sn. Cahit Özbay’ın seminerleri ve imza günleri güncel programına www.telgrafhaber.com dan ulaşabilirsiniz.
securedownload
Oyuncak Müzesi’nde Cahit Özbay ile röportajımız sırasında,  müze’nin kurucusu Sn. Sunay Akın‘da sohbetimize katıldı. Cahit bey kendisine son kitabını imzalayacak hediye etti.”
Haber: Yeşim Anarat- Sevgi Karaveş

DİĞER EDİTÖR'DEN... HABERLERİ

  • Şimdi tam zamanı. Melekler Şehri Bangkok…

   Şimdi tam zamanı. Melekler Şehri Bangk...

   İki gün boyunca Singapur şehrini doya doya yaşadıktan sonra, Bangkok’a uçmak üzere Singapur Havalimanı’na doğru hareket ettik. Uçuşumuz öğlen 12:35’de idi, özellikle gün ortasını tercih ettik ki Bangkok’a...

  • Zordur benim ülkemde kadın olmak!…

   Zordur benim ülkemde kadın olmak!…

   Hangi kadına dokunursanız dokunun size anlatacağı bir hikâyesi vardır. Bazen sıradan gelir hikâyesi, bazen ise şaşırır kalırız. Bu da mı olur dercesine bakarız. İnanmayız, inanmak istemeyiz. Ama bunlara rağmen...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.