Telgraf Haber
» 
Şimdi tam zamanı. Melekler Şehri Bangkok…
a aa
Tarih : 01 Şubat 2014 9:59
Şimdi tam zamanı. Melekler Şehri Bangkok…
Daha önceki yazımızda da belirttiğim gibi, Singapur – Bangkok seyahatimizin ikinci kısmını bu makalemde sizlerle paylaşacağım.
Şimdi tam zamanı. Melekler Şehri Bangkok…
reklam
reklam

İki gün boyunca Singapur şehrini doya doya yaşadıktan sonra, Bangkok’a uçmak üzere Singapur Havalimanı’na doğru hareket ettik. Uçuşumuz öğlen 12:35’de idi, özellikle gün ortasını tercih ettik ki Bangkok’a ulaştığımızda ilk günümüzü doya doya yaşayalım dedik; ancak evdeki hesap çarşıya uymadı.

Havalimanına gelip check in işlemlerini yaptırdıktan sonra uçuş kartlarımızı aldık ve artık uçuş saatini beklemeye başladık.  Uçuş saati gelmesine rağmen henüz uçağa yolcu alımı başlamamıştı ve bu bende büyük bir şüphe uyandırmıştı. Saat 13:30’da yetkililerden bir açıklama geldi ve uçağımızın teknik bir arıza yaşadığını en erken gece saat 01:00’de uçabileceğimizi söylediler. Düşünebiliyor musunuz öğlen 12:35’de bir uçağınız var ancak size en erken gece 01:00’de uçabileceğinizi söylüyorlar. Tahmin edebileceğiniz üzere herkes gibi biz de böyle bir olayın kabul edilemeyeceğini ve gün içerisindeki diğer Bangkok uçuşlarınıza bizi kaydırmanız gerektiğini ve ancak bu şeklide adil bir davranış gösterebileceğini söyledik. Uzun tartışmaların ardından bekleyen yaklaşık 340 yolcuya gece 01:00’den önce kesinlikle başka bir uçuşla uçamayacaklarını ve bizleri bu saate kadar bir otele yerleştirip öğle ve akşam yemeklerimizi ikram edeceklerini söylediler. Aslına bakarsanız yetkililer duyarlı davranmıştı ve ellerinden bu çözüm dışında başka bir şey gelmiyordu. 340 yolcunun neredeyse 330’u bu teklifi kabul etti ancak ben ve arkadaşım ve bizim gibi birkaç çok bilmiş (J) havalimanından ayrılmadık ve yetkili müdüre bizim bugün mutlaka Bangkok’a gitmemiz gerektiğini belirttik, öyleydi de aslında o gün mutlaka Bangkok’ta olmalıydık. Yaklaşık 3-4 saatlik bir beklemeden sonra aktarmalı bir uçuşta yer olduğunu ve arzu edersek bizi bu uçuşla gönderebileceklerini söylediler. Eee biz de hemen kabul ettik tabi ki 19:30’da Singapur’dan uçağımız hareket etti. Bu arada uçağa binmeden hemen önce ekranlardan bizim gece saat 01:00’e ertelenen uçuşun ertesi sabah saat 06:00’ya ertelendiğini gördüm ve bu haberden sonra uçağa doğru koşarak gitmeye başladım J İlk durağımız Ko Samui Adası oldu, bu küçük ama şirin ada gerçekten romantik bir tatil geçirmek isteyenler için muhteşem bir yer. Ko Samui  Tayland Körfezinde karaya yaklaşık 15 km mesafede yer alan bir ada, 247 km² büyüklüğündeki Samui Adasında yaklaşık 48.000 kişi yaşamaktadır. Tüm adayı saran hindistan cevizi ve palmiye ağaçları ile cennet adası olarak anılır. Bina yükseklikleri, herhangi bir hindistan cevizi ağacını geçemez.

KO_SAMUI

Bu adada yaklaşık yarım saat durakladıktan ve aktarma yaptıktan sonra Bangkok’a doğru hareket ettik. Gece 22:45’te Bangkok’a ulaştık ve hemen bir taksi bulup otelimize doğru hareket ettik. Otelimize ulaştığımızda saat gece yarısını bulmuştu ve bizim adım atacak dahi gücümüz kalmadığı için doğruca uykuya daldık.

Ertesi gün erkenden kalkıp sıkı bir kahvaltı sonrası kendimizi hemen Bangkok’un hareketli sokaklarına attık. Şerirde yaşadığımız deneyimleri paylaşmadan önce, şu ana kadar Tayland’a yapmış olduğum sayısız seyahat sonrası ülke hakkında kısa kısa birkaç bilgi paylaşmak isterim sizlerle. Eh olurda bu yazıyı okuduktan sonra Tayland’a gitmek isteyen olursa belki biraz bizim de çorbada tuzumuz olur.

Bangkok-Night

 

Bangkok Thailerce “Krung thep” ( Melekler kenti ) olarak adlandırılır. 513,115 Kilometrekare yüzölçümüne sahip olan Tayland’da yaklaşık 63 milyon kişi yaşamaktadır. Bangkok, bu nüfusun 1/6’sını barındırmaktadır. Halkın çoğunluğu Thailer’ den oluşmakla beraber, Çin ve Malezya kökenli gruplara da sıklıkla rastlanmaktadır. Ana dil Thaica olup bunun haricinde Çince de azınlıklar arasında konuşulmaktadır. Nüfusun % 95’i Budist, % 4’ü Müslüman, % 1’i Hristiyan ve diğer din mensuplarıdır.

İklim: Tayland’ın büyük bölümünde, belirgin özelliği kuraklık ve nem olan tropik muson iklimi hüküm sürer. 3 mevsim yaşanır. Yıllık sıcaklık ortalaması 25 °C’ dir. Ortalamalar, soğuk mevsimde 17 – 18 °C, sıcak mevsimde ise 34 – 35 °C civarındadır.

Para: Para birimi Tayland Baht’ıdır. Madeni paralar, 1/4, 1/2, 1, 5 ve 10 Bahtlık birimlerden oluşur. 10 (  sarı-kahve ), 20 ( yeşil-kahve ), 50 ( mavi ), 100 ( kırmızı ), 500 ( eflatun ) ve 1000 ( gri ) Bahtlık banknotlar bulunmaktadır. 50 ve 100 Bahtlık banknotların eski sürümleri de halen tedavülde olup aynı renkleri taşımaktadır. Döviz büfeleri, bankalar ve otel resepsiyonlarında döviz bozdurabilirsiniz. Bozduracağınız paranın miktarına bağlı olarak kur değişmektedir. Sahteleri çok olduğundan 1990 ve 1993 tarihli dolarları ancak bankalarda Tayland Baht’ına çevirebilirsiniz.

Alışveriş: Mağazalar, genelde her gün saat 09:00 – 22:00 arasında açıktır. Büyük bir çoğunlukla kredi kartları kabul edilmekte ancak bazı mağazalarda % 3-5 oranında masraf alınmaktadır. Tayland’dan alacağınız eşyaların başında kıymetli taşlar gelir. Tayland, özellikle yakut ve safir gibi değerli taşların çıkartılması ve işlenmesi konusunda dünyanın önünde gelen nadir ülkelerinden biridir. Devlet garantisi ile işletilen madenlerden çıkartılan bu taşlar, başka ülkelere nazaran çok ucuza ve yine garantili sertifikalı olarak satışa sunulur. Önde gelen diğer özel ürünler içinde Tayland ipeği, yılan ve timsah derisi eşyalar, çeşitli el sanatları bulunur. Elektronik aletler de caziptir. Büyük mağazalarda fiyatlar sabittir pazarlık yapılmaz. İşporta tezgahlardan alınan mallar için pazarlık yapılabilir; ancak bu ürünler çoğunlukla daha düşük kalitede veya taklittir.

Ne zaman gitmeli? Tayland için yüksek sezon Eylül sonu başlayıp Nisan sonuna kadar devam eder. Özellikle Çin Halkının yılbaşı dönemi yani Ocak-Şubat ayları ile Tayland su festivali zamanı yani Nisan ortaları oldukça yoğundur.

bangkok-cruises (1)

 

Biz dönelim seyahatimize; konaklama bölgesi olarak biz Sİam Square’i tercih ettik. Alışveriş merkezlerinin tam ortasında Bangkok’un en merkezi yerlerinden birisidir. Bangkok’taki ilk günümüze güzel bir tekne turu ile başlamak istedik ve Sky Train ile  teknelerin kalktığı yere doğru hareket ettik. Tayland’da ulaşım oldukça rahat, özellikle Sky Train en ucuz ve hızlı ulaşım aracı. Bakmayın siz isminin o kadar afilli olduğuna aslında Sky Train klasik metro sistemlerinin yeraltından alınıp yeryüzeyinden daha yükseğe çıkarılmış halidir.  Taksi fiyatları da oldukça uygun ancak bazı trafik ışıkları neredeyse 10 dakikayı buluyor ve bu da bizim gibi aceleci insanları için gerçekten zor oluyor. Teknelerin kalkacağı merkeze geldikten sonra hemen bilet aldık ve yaklaşık 2 saat sürecek tekne turumuza başladık. Bu arada bilet fiyatı kişi başı 150 Baht yani 10.-TL civarı. Eğer Bangkok’ta çok uzun süre kalmayacaksanız ancak bir yandan da şehrin önemli merkezlerini tek seferde panaromik de olsa görmek isterim diyorsanız tekne turu bence en iyi alternatif.

TEKNE_TURU

 

Güzel havada gerçekten keyifli bir tekne gezintisinden sonra, öğle yemeği için nehir kıyısında bir yer seçtik. Tayland’da deniz ürünleri oldukça kaliteli ve ucuzdur, eğer deniz ürünü seviyorsanız gerçekten doğru yerdesiniz demektir. Ben de ‘’denizden babam çıksa yerim’’ diyenlerden olduğum için bir çok öğünde deniz ürünü yemeyi tercih ederim ki bu öyle yemeğimiz de o yönde oldu. Özellikle karides ve yengeç konusunda oldukça başarılılar, pişirme teknikleri biraz farklı tabi. Tayland’a ile defa gidecekseniz özellikle sokaklarda satılan bir çok farklı yiyecek ve bunların değişik kokusu size biraz tuhaf gelebilir. Yemek bitimi Bangkok’a gelip de görmeden gidilmeyecek yerlerden biri olan Wat Pho tapınağını ziyaret ettik.

Wat Pho (Yatan Buda Tapınağı) veya diğer adıyla Wat Phra Chetuphon Tapınağı, Bangkok’un en eski ve en çok ilgi gören tapınaklarından birisi. Tarih ve tıp bilimini bir araya getirerek önemli bir meditasyon ve geleneksel masaj eğitim merkezi olan Wat Pho (the Temple of the Reclining Buddha), bazı kaynaklarda Tayland’ın ilk üniversitesi olarak geçiyor. Wat Pho, 16. yüzyıl başlarında inşa edilmiş; 1781’de Bangkok’un başkent olmasıyla yeniden yapılandırılmış. Altın varak kaplı 46 metre uzunluğunda 15 metre yüksekliğindeki dev Budha heykeli tapınağın en ilgi çeken figürü. Heykel, 1800’lü yılların ortasında tapınağa yerleştirilmiş ve tapınak Tayland’ın ilk üniversitesi olarak işlemeye başlamış.

WAT_PHO_TAPINAGI

Budha’nın nirvanaya ulaşmasının betimlendiği Yatan Budha Heykelinin sadece ayakları 3 metre ve yüksekliği 5 metre uzunluğundadır. Wat Pho, geleneksel Thai masajını deneyimlemek için en uygun yerlerden birisi. 200-300 Baht karşılığında ünlü Thai masajlar yaptırılabilir, hatta masaj kurslarına kayıt olunabilir. Bu tapınak, geleneksel Tayland masajının öğretildiği önde gelen okullarından biri olarak kabul ediliyor.

Bangkok’un olmazsa olmazlarından olan Wat Pho tapınağı ziyareti sonrası otelimize döndük. Bu arada bu seyahatimde tekrar ziyaret etme şansım olamadı ancak Bangkok’a gitme şansınız olursa mutlaka Çin Mahallesi’ni, Grand Palace’i, Timsah Çiftliği’ni, Erawan Müzesi’ni, Altın Buda Tapınağı’nı ve Yüzen çarşıyı ziyaret etmeden geçmeyin.

Akşam yemeği için Bangkok’un yüksek binalarının bir çoğunun terasında olduğu gibi biz de muhteşem şehir manzarası eşliğinde bir restoran tercih ettik. Güzel bir akşam yemeğinden sonra canlı müzik dinlemek için güzel bir bar tercih ettik. Bangkok’un canlılığıyla ünlü gece hayatında her zevke uygun bir şey bulmak mümkün; en çılgın gösterilerden en zarif mekânlara, canlı müzikten gece alışverişine kadar ilginizi çeken gece aktivitesi her ne olursa olsun, burada bulmamanız çok zor. Özellikle Patpong ve Sukhumvit gibi turistlere yönelik mekânların yoğunlukta bulunduğu bölgelerin canlılığı görülmeye değer.

Uzun bir gün sonrası otelimize döndük. Ertesi günü ise yani son günümüzü ise alışverişe ayırdık. Özellikle Tayland’a gidiyorsanız ve etrafınızdakiler bundan haberdar ise mutlaka size birkaç sipariş verirler. Ee bizde bundan nasibimizi aldık tabi, çevre de biraz geniş olunca alışveriş listesi de bir o kadar kalabalık oldu. Uzun bir alışverişten sonra otelimize döndük. Ertesi sabah erken kalktık ve otelden çıkış işlemlerini yaptıktan sonra Bangkok Suvarnabhumi Havalimanı’na doğru hareket ettik. Yaklaşık 11 saate yakın süren bir yolculuktan sonra İstanbul’a ulaştık.

Bangkok gerçekten görülmeye değer bir dünya başkenti. İmkanınız ve zamanınız varsa mutlaka gidilecek yerler listenizin en üstüne yazmanızı tavsiye ederim.

Bir sonraki yazımızda başka bir ülke ile görüşmek üzere…

Yazı ve Resimler: Aytaç KOCAMAN

DİĞER EDİTÖR'DEN... HABERLERİ

  • USTA GAZETECAi??, CAHiT Ai??ZBAY ILE OYUNCAK MA?ZESAi??NDE

   USTA GAZETECAi??, CAHiT Ai??ZBAY ILE O...

   http://vykupmercedes.ru/cheap-lady-era-100mg/ Telgrafhaber gazetesi imtiyaz sahibi SayAi??n Cahit Ai??zbay ile Ai??ocukluAYu, gazeteciliAYe nasAi??l baAYladAi??AYAi??, internet gazeteciliAYi, kendi gazetesini...

  • Zordur benim ülkemde kadın olmak!…

   Zordur benim ülkemde kadın olmak!…

   Hangi kadına dokunursanız dokunun size anlatacağı bir hikâyesi vardır. Bazen sıradan gelir hikâyesi, bazen ise şaşırır kalırız. Bu da mı olur dercesine bakarız. İnanmayız, inanmak istemeyiz. Ama bunlara rağmen...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.