Telgraf Haber
 » 
HABERLERIN MAGAZİNLEŞTİRİLMESİ SORUNU
a aa
26 Mayıs 2014 18:51
Cahit ÖZBAY
Cahit ÖZBAY HABERLERIN MAGAZİNLEŞTİRİLMESİ SORUNU

Ülkemizde magazin haberciliği 1980’li yıllarda başlamış ve 1983 yılından sonra hızını artırmıştır. Bu tür haberciliği başlatan en önemli etken o yıllarda ülkemizde izlenen liberal ekonomi politikaları , özel girişimcilik ve serbest piyasanın aşırı rekabetinin yerleşmelidir. Bu oluşumların ardından da medyaya tekelleşme gelmiştir.

Tekelleşme ile birlikte gelen reyting kaygısı medya haberlerini magazinleştirerek okuma ve izlenme oranlarını artırmıştır. Böylelikle haberler sulandırılmış, gerçek habercilik bir yana bırakılmıştır. Basının aslı görevi olan haber verme, bilgilendirme işlevinden yavaş yavaş uzaklaştığı görülür. Adeta toplumun gözü ve kulağı perdelenmiştir. Haber değeri olmayan konuların veya olayların gerçek haberler ile sunulması eğitimli olmayan büyük çoğunluğun düşünme yapısında ve haberleri algılamasında problemler yaratmıştır. Halkın ülke sorunlarına olan ilgisi bu tür haberler ile engellenmiştir. Bu reyting savaşında ne yazık ki medya patronlarıda bu duruma göz yummuşlardır. Az gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda magazin  haberleri gerçek haberlerin önüne geçmiştir. Bu durum halkın toplumsal sorunlardan uzaklaşmasına, eleştirilseler alışkanlıklarına son verir. Toplumun kültürel çöküşü kaçınılmazdır. “Uyuyan, duyarsız ve düşünmeyen bir toplum”. Halk bir türlü kendini örgütleyemez. Ve kısaca uyuşturucu etkisi yapan bir sefahat ortamı sürer gider.


Bu haberler bir süre sizi sıkıntılardan, gündelik kaygılardan uzaklaştırır. Ilkokulu bile bitirmemiş ünlü sanatçılarınzenginlik içindeki yaşamları yazılı ve görsel basında sıkça sergilenir ve bu insanlarkırsalkesimde efsaneleşirler. Haberlerde yer alan parıltıyı hayat ve ahlaki değerlerin hiçe sayılması az gelişmiş bölgelerde baskı altında yaşayan ınsanlarda psikolojik sorunlar meydana getirir. Bu sorunlar ınsanlarda intihar girişimlerine kadar varan tepkilere yol açar. 


Yıllardır bu sorunu ne medya nede bizler aşamadık. Bu duruma çare ne? Medya’dan pek umudum yok. Ancak bizler izlemeyerek, bu tip haberlere prim vermeyerek ve devamlı şikayet mailleri atarak medyayı uyarmamız lazım diye düşünüyorum.

Cahit Özbay 

Bu habere hiç yorum yapılmamış.