Telgraf Haber
» 
Gazeteci, yazar Cahit Özbay ile “Geçmişten Günümüze Gazetecilik”
a aa
Tarih : 04 Ocak 2014 17:35
Gazeteci, yazar Cahit Özbay ile “Geçmişten Günümüze Gazetecilik”
"Geçmişten Günümüze Gazete ve Toplum" konulu söyleşi, Selamiçeşme Özgürlük Parkı, Fua Kafe de büyük bir ilgiyle dinlendi.
Gazeteci, yazar Cahit Özbay ile “Geçmişten Günümüze Gazetecilik”
reklam
reklam

Feneryolu Gönüllü Evinin, 4 Ocak cumartesi günü düzenlediği yılın ilk etkinliğinde  gazeteci, yazar Cahit Özbay konuk edildi. “Geçmişten Günümüze Gazete ve Toplum konulu söyleşi, Selamiçeşme Özgürlük Parkı, Fua Kafe de büyük bir ilgiyle dinlendi.

Konuşmasına gazetecilik kavramı ve basın yayın kavramı ile başlayan Sn. Özbay, ilkçağ dönemlerindeki duvar resimlerinin ilk gazeteler olduğundan başlayarak,  matbaanın icadından önceki baskı usullerinden, matbaanın icadından sonra basının gelişmesi ve toplum üzerindeki etkilerinden bahsetti. Basının doğuşu, basın yayın araçlarının dünya entellektüel tarihine yansımaları, yabancı medya tarihi, Osmanlı basın tarihi ve Türkiye Cumhuriyeti basın yayın tarihine değinerek  sansür uygulamalarını anlattı.

Gazetecilik ve habercilik etiği ve otokontrol sistemine değindi ve günümüzde bu etiğin ve otokontrolün ne kadar uygulandığına ve toplum üzerindeki etkilerine değindi.

046[1]

1972 yılında Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Gazetecilik bölümünden mezun olan Sn. Cahit Özbay aynı yıl gazeteciliğe başladı. Çeşitli gazetelerde uzun yıllar muhabirlik, sayfa tasarım editörlüğü, yazı işleri müdürlüğü ve köşe yazarlığı yaptı. Ayrıca gazetecilikle ilgili meslek kuruluşlarında yöneticilik görevi üstlendi, mesleki konferanslar verdi ve siyasi danışmanlıklar yaptı.
1998 yılından bu yana gazetecilik ve habercilik eğitimleri vermektedir. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinde  öğretim görevlisi olarak çalışmış olan Cahit Özbay, aynı zamanda ülkemizde ilk gazetecilik kurslarını başlatan kişidir. 2006 yılında Akademi İstanbul Medya bölümünü kurmuş ve bölüm başkanlığını yapmıştır. Almanya Münih ve İngiltere Londra da eğitimler vermiştir. 15 yıldır eğitim vermektedir. 1. Kitabı ” Haberden Yayına Gazetecilik” (2007) İletişim Fakültelerinde okutulmaktadır. İletişim fakülteleri ortak platformlarında kaynak kitap olarak gösterilmektedir. 2. Kitabı “Dünyada ve Osmanlıda Basının Tarihsel Gelişimi” basım aşamasındadır.
Yedi kuşak İstanbul’ lu olan Sn. Cahit Özbay  boğaz çocuğudur ve İstanbul uzmanıdır. Mayıs ayında  Cahit Özbay ve rehber eşi Zeliha Özbay anlatımları ve şiirleriyle” Bir Şiirdir İstanbul ” adıyla, Tekne ile Boğaz Turu gezileri olacaktır.

Feneryolu Gönüllü Evinde bu ay gerçekleştireceği  diğer güzel bir etkinliği ise; 18 Ocak 2014 Cumartesi günü  “İstanbul Anıları ve müzik” konulu etkinliğidir.
Haber: Yeşim ANARAT
Fotoğraf: Ertuğrul YAZGI

DİĞER KÜLTÜR VE SANAT HABERLERİ

  • EZGİ & HAKAN TEZONAR YENİYIL KONSERİ  CKM DE OCAK AYINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR.

   EZGİ & HAKAN TEZONAR YENİYIL KONS...

   Piyano sanatçısı ve eğitmen, Ezgi ve Hakan Tezonar çiftinin Yeni yıl Konseri bu yılda (CKM)  Caddebostan Kültür Merkezi'nde 07.01.2015  tarihinde saat 20.00 de Büyük Salonda gerçekleştirilecek olup,...

  • KAPALIÇARŞI’DA KADIN OLMAK

   KAPALIÇARŞI’DA KADIN OLMAK

   KAPALI ÇARŞI "KAPALI KUTU" "Dünyanın en eski ve büyük kapalı çarşısı olan Kapalı Çarşı nın temeli 1461 yılında, Fatih Sultan Mehmet'in emriyle atılmış, 30.700m2 alanda, 66 sokak ve 4000 e yakın dükkandan...

  • HOŞGELDİN ” ŞARLO BEBEK “

   HOŞGELDİN ” ŞARLO BEBEK “

   ŞARLO 100. YILINDA OYUNCAK MÜZESİ'DE İngiliz sinema yönetmeni, oyuncu ve yazar, Charlie Chaplin yarattığı "ŞARLO" karekteri ile özdeşleşmiş ve öyle anılmış ,sinema tarihinin en önemli kişilerinden biri....

  • SARAYLARIN DÜNYACA ÜNLÜ TABLOLARI DOLMABAHÇE’DE

   SARAYLARIN DÜNYACA ÜNLÜ TABLOLARI DOLM...

   İnşa edildiği Sultan Abdülmecit Dönemi'nde tahta çıkmaya aday veliahtların ikametine ayrılan Dolmabahçe Sarayı Veliahd Dairesi, Tanzimatla birlikte, şehzadelerin dışa kapalı sürdürdükleri hayatın sona...

  • LANDART

   LANDART

   Avusturya Vorarlberg’de yaşayan Sosyal pedagog Nehir Erdoğan  ile LANDART projesi  hakkında bir söyleş yaptık ve bu güzel projeyi sizlerle paylaşmak istedik.. Merhaba Nehir Hanım  bize Landart  hakkında bilgi...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.